![](/images/2023/12/29/villa.jpg)
![](/images/2023/12/29/villa.jpg)
A lehető legegyszerűbb – sokszor a gyermekek által készített – népi játékszerek (pl. pörgettyű, zúgattyú) beszédes bizonyságai a játszani vágyó gyermek kifogyhatatlan leleményességének.
Kiállításunkon régi népi és polgári játékokat tekinthettek meg látogatóink, a gyermekek világával foglalkoztunk.
A népi játékok azonban nem csupán az önfeledt szórakozás, de a munkára nevelés eszközei is voltak. A paraszti munka tanulása sok esetben – játékos formában – már 4-5 éves korban elkezdődött, s egészen a serdülőkorig tartott. A lányok játékai között megtaláljuk a gereben, a mángorló és a mosóteknő kicsinyített mását, míg a fiúk kis gémes kúttal, játéktalicskával és játékboronával készültek a gazdálkodó családfő szerepére.
A természetes anyagokból készített falusi játékokon kívül egy-egy polgári darabot is bemutattunk, felidézve a diavetítés hőskorát.
A mézeskalácsok, mesekönyv ritkaságok, iskolai füzetek és egyéb kézzel fogható emlékek mellett az eszközös, mozgásos és ügyességi játékok sokasága közül néhány értékes leírást is közöltünk az emlékeket feleleveníteni vágyóknak. A játékos kedvű látogatók olvasgatás közben kijárhatták az ugróiskolát.
(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH