"Te engemet, én tégedet..." Időszaki kiállítás (2015)
A lakodalom a házasságkötés szokáskörének legfontosabb eseménysorozata, mely országszerte az egyik leghangsúlyosabb családi ünnep volt már régen is, mind a falusi, mind a városi emberek életében.
Arról, hogy mindez Tiszaszederkényben hogyan zajlott, különböző dokumentumok, fényképek és tárgyi emlékek, illetve régi hangfelvételek mesélnek. Utóbbiak a tárlatban elhelyezett digitális eszközök segítségével voltak meghallgathatók. A megtekinthető eredeti írásos források (korabeli kiadványok, házasodási kérelmek és engedélyek, stb.) mellett a látogatók belelapozhattak az 1895-96-os tiszaszederkényi házassági anyakönyv másolatába is. Kiderült még, milyen szerelmi zálogokat készítettek a legények szívük választottjának, milyen jogokkal és kötelezettségekkel járt, ha valaki már jegyben járt, s milyen rigmusokat szavaltak a lagziban a „nagyvőfílyek”.
A szebbnél szebb jegykendők, esküvői keszkenők, koma- és vőfélykendők, valamint csigacsináló kötények mellett a nászajándékba kapott, féltve őrzött porcelánok tették teljessé a kiállítást.
A tárlat a hajdani falusi esküvők és lakodalmak, illetve a szertartást megelőző időszak szokásainak bemutatására törekedett. Az udvarlástól a párválasztáson és a kézfogón át az új közös élet kezdetéig számtalan népszokás, jelkép, tárgy kap szerepet az ifjú pár életében, melyek izgalmas, érdekes tudnivalókat rejtettek az érdeklődők számára.