Tegyük a helyére! Hogyan olvassuk a Bibliát?

Tanácsok és Irányelvek

A Biblia az emberiség egyik legősibb és legfontosabb irodalmi és vallási műve, amely számos történetet, tanítást és szellemi üzenetet tartalmaz. Olvasása nem csupán egy egyszerű tevékenység, hanem egy életre szóló útmutató a hitben, erkölcsben és lelki fejlődésben. Ahhoz, hogy mélyebb megértést szerezzünk belőle, néhány irányelvet érdemes követnünk. 

1. Nyitott elmével és szívvel

A Biblia sokféle műfajt, stílust és időszakot ölel fel. Legyél nyitott és befogadó a különböző történetek, parabolák, példázatok, hasonlatok, metaforák, imák és tanítások iránt. Legyél kész felismerni a mélységet és az üzenetek sokszínűségét. Ha előítélettel olvasod a Bibliát, vagy annyira bele vagy „szerelmesedve" a saját gondolkodásodba és kialakult véleményedbe, akkor egy zárt könyv marad a számodra. Fontos megértened, ha folyamatosan őszinte és nyitott szívvel olvasod, még akkor is csak lépésről lépésre történik a felismerés, de a megértés nem marad el. Isten valóban kijelenti magát hűen a nevéhez vagyok, aki vagyok

2. Ismerd a kontextust

Mielőtt nekilátsz olvasni egy adott részt, érdemes megérteni az adott könyvet és szakaszt a teljes Bibliai szövegben. Tudni a történelmi hátteret, az író szándékát és a kulturális kontextust, amely segíthet a mélyebb megértésben. A Bibliában több ezer évvel ezelőtti kultúrával, életszemlélettel találkozhatsz, ezért a bibliai történetek eseményeit nem lehet a mai kor szemüvegén keresztül értelmezni. 

3. Használj több fordulós olvasást

A Biblia olvasása nem korlátozódik egyetlen alkalomra. Olvasd többször, és láss rá új nézőpontokból. Ugyanaz a rész új tanításokat és üzeneteket hozhat elő, amikor visszatérsz hozzá. Fontos megérteni, hogy a Biblia értelmezése három szinten értelmezhető: testi, lelki és szellemi szinten. Ezek a szintek szimbiózisban vannak egymással és nem alá vagy fölérendeltségben. A testi értelmezés elsősorban a szekuláris történelem ismérveit tárja fel, a lelki értelmezés a morális tanításokat, a szellemi pedig szorosan kapcsolódik Isten történelmet átformáló, az emberiséget érintő megmentési tervéhez. 

4. Legyen időd az elmélkedésre

Az olvasás mellett fontos az elmélkedés is. Miként vonatkoznak a Bibliai üzenetek a mindennapi életedre? Gondolkodj el az olvasottakon, és elmélkedj a tanításokon. Ne feledd, ha a Bibliát valóban Isten ihlette, akkor Ő tudja a legjobban megmutatni a Szent Szellem által az értelmét. Az elmélkedés folyamatában kérd Isten segítségét, még akkor is ha bizonytalan vagy abban hogy mit is gondolj róla. Istent inspirálja a segítségnyújtásra a bizonytalankodó, de őszinte kereső.  

5. Fordulj segítséghez

Az Ó- és Újszövetség egyaránt komplex történeteket, teológiát és kultúrát tartalmaz. Nem szégyen segítséget kérni egy lelkésztől, teológustól vagy Bibliai tudóstól, aki segíthet egy adott rész lexikális és mélyebb összefüggéseinek a megértésében. Hasznos lehet olvasni teológiai értekezéseket, de ezek nem helyettesítik a Biblia pontos ismeretét. Vedd figyelembe hogy Jézus korában is voltak tiszteletben álló írástudók, professzorok, tudósok, akik komoly ismerettel rendelkeztek, mégsem tudták helyesen értelmezni a Biblia Ószövetségét.  

6. Keresd azok társaságát, akikkel együtt gondolkozhatsz

A Biblia olvasása egy közösségi tevékenység is lehet. Csatlakozz Bibliát tanulmányozó csoportokhoz, ahol különböző szempontok és értelmezések gazdagíthatják megértésed. Azonban azt ne felejtsd el, hogy a Bibliának csak egyféle értelmezése van, amelynek iránya, hogy a Biblia önmagát értelmezi. A Biblia olyan, mint egy darab gyémánt, amelynek több tökéletesre csiszolt oldala van. Törekedj a kulturált véleménycserére, de soha ne vitatkozz! Meggyőzni másokat nem a te feladatod, ez Isten privilégiuma. 

7. Az élet útmutatója

Végül, ne felejtsd el, hogy a Biblia nem csak irodalmi mű, hanem az élet útmutatója is. Azáltal, hogy figyelsz az erkölcsi iránytűre, az Isten által felvázolt élet irányelveire és az Isteni szeretetre, segíthet téged az élet minden aspektusában. Ha gyakorlatoddá válik nem csak az ismeretszerzés, hanem a Krisztusi tanítások szerinti életmód, akkor valóságosan tapasztalni fogod Isten állandó jelenlétét és gondoskodását. 

Összegzés

A Biblia olvasása lehetővé teszi számunkra, hogy betekintést nyerjünk az emberiség történetébe és a lelki fejlődésünkbe. Fontos, hogy nyitott elmével, bibliai kontextusban és elmélkedve olvassuk, és emellett vegyük igénybe a közösséget és segítséget. Ezen az úton megtapasztalhatjuk a Biblia gazdagságát, mélységét, és inspiráló életvezetést találhatunk benne.

Szeretettel figyelmedbe ajánlom a könyvtárunkban havonta zajló „Tegyük a helyére!" című sorozatunkat, ahol bibliai ismeretszerzésre és beszélgetésre is van lehetőség. 

Újra Országos Könyvtári Napok Tiszaújvárosban
Tegyük a helyére! A Biblia világának felfedezése

Kapcsolódó tartalmak

Tiszaújváros - Érezd magad otthon logó

Hamvas Béla Városi Könyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Széchenyi út 37. 
Telefon: 49/548-430
 

Minősitett konyvtar cim

Minősített könyvtár cím

Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár
Cím: 3580 Tiszaújváros, Bocskai út 33.
Telefon: 49/548-248 (felnőtt kölcsönzőtér)
Telefon: 49/548-247 (gyermek kölcsönzőtér)
E-mail: szederkeny_konyvtar@tujvaros.hu 

(C) 2023 | TISZAÚJVÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR | Készítette: TPMH