BLOG
Nemes Nagy Ágnes ajánló
Lila fecske (könyv)
Nemes Nagy Ágnes gyerekversei egyszerű dolgokról szólnak. Két részre tagolt kötete egyik fele madarakról, másik fele magukról a gyerekekről beszél. De akár tárgyakról ír a költő, egy darab krétáról, egy labdáról, akár a természetről, gesztenyefáról, felhőről, madárról, meg tudja mutatni az egyszerűben a költőit – azt, ami ha egyszer rányílik a szemünk, felkelti ámulatunkat és csodálatunkat.
Raktári jelzet: N 46 (Gyermekkönyvtár, Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár, Tiszaparti Fiókkönyvtár)
Kósza varjak
„Nagy a világ! És nincsen hossza-vége" – ujjong fel az utazó a Dal, Rómában elején. Nemes Nagy Ágnes versei részben az efféle rácsodálkozások gyönyörűségének köszönhetően olyan népszerűek a felnőttek és a gyerekek körében egyaránt. A Móra Kiadó új Nemes Nagy-sorozatának legfrissebb kötete csupa újdonságot kínál, amelyre a szerzőt jól ismerő olvasó is örömmel csodálkozhat rá. Ezúttal a költő életében kötetbe nem került írások közül válogattunk. A szó szoros értelmében vett gyerekversek mellett helyet kaptak olyan, eredetileg felnőtteknek szánt darabok, amelyek játékos hangja a legkisebbeket is könnyedén megszólítja.
Raktári jelzet: N 46 (Gyermekkönyvtár)
Szökőkút (könyv)
Nemes Nagy Ágnes versei megújították a magyar gyermekköltészetet. Lírája a realitásból építkezik, s ezt tölti meg a gyermeki képzeletvilág ezer fényével. Lágyság, derű, vidáman csillogó irónia jellemzi verseit. Kötetünk Nemes Nagy Ágnes egész gyermekköltészetét felöleli. A kötet Pásztor Gábor színes illusztrációi díszítik, kivételes művészi erővel szuggerálva a költő varázslatos világát.
Raktári jelzet: N 46 (Gyermekkönyvtár)
Mennyi minden (könyv)
Nicsak, mennyi minden fér egy ekkora verseskönyvbe! Van itt, kérem, „cipőfűző, pléhdoboz, fenyőfáról két toboz", kopogó ugróiskola, ötujjú gesztenyefalevél, no meg sok-sok bodzavirágpor. De megismerkedünk Sampusszal, a fekete uszkárral, és Jeromossal, a remeterákkal is. Ez a színes kavalkád a szerzőtől megszokott könnyed humorral tárul fel előttünk, mint a gondolj-rám-virág szirmai.
Raktári jelzet: N 46 (Gyermekkönyvtár)
Bors néni könyve (könyv és hangoskönyv)
Bors néni visszatér! Nemes Nagy Ágnes halhatatlan mesealakja, akit Dayka Margit formált meg varázslatosan a színpadon, 1978-ban indult el hódító útjára. De kicsoda is valójában Bors néni? Határtalan jóságú, látszatra kicsit koros, pedig mindössze nyolcvan esztendős tündér, aki fent lakik a padláson, s harminchárom szobájának harminchárom ablakából kitekintve akár harminchárom világot is beláthat. Gondozgatja háztetőnyi magasban levő kertecskéjét; karóráján méri, hány perc alatt fut fel a futóbab a karóra; kendőjével tisztogatja a hold képét, ha foltos, majd kézen fogva sétál vele egyet az égen és így tovább, és így tovább. Bors néni bűbájos, nyelvileg is páratlan megformáltságú és játékosságú történetei mindenki szívébe belopják magukat.
A hangoskönyv Molnár Piroska előadásában hallható.Raktári jelzet: N 46 (Gyermekkönyvtár, Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár), Hangoskönyv: HK-777
A Gondolj-rám-virág (könyv)
„Azt kérdezitek, hogyan kezdtem el gyermekmesét, gyerekverset írni? Az úgy kezdődött, hogy volt egy bokor. Nem fa, nem fű, nem autó, nem púpos teve – csak egy bokor. Olyan kerek, leveles, nagy gombolyag, ami azért nem olyan nagy, hogy ágaskodva el ne lehetne érni a tetejét. Már ezért is tetszett nekem ez a bokor, meg azért is, mert bújócskázás közben el lehetett bújni mögötte. Ettetek már ribiszkét?…"
Raktári jelzet: N 46 (Gyermekkönyvtár)
Az aranyecset (Könyv, Hangoskönyv)
Szádeli, a kisfiú mindenáron festő akart lenni. Végül is szert tett egy aranyecsetre. De az nem volt ám akármilyen ecset: minden, amit festett vele, életre kelt. A madár felrepült a vászonról, a hal kiugrott a falból, a festett vitorlásra még maga a hatalmas, kapzsi császár is felszállhatott. El is fújta a festett vihar, mert ez az ecset az igazságtevés ecsetje. Kelet gazdag mesevidékein, királyi rózsáskertek közt, világvégi sivatagokban, griffmadár lakta, havas hegycsúcsokon és szegény, pici falvak világában jár azóta is Szádeli maga festette táltos lován, segít a rászorulókon, és szembeszáll a gonoszokkal.
A hangoskönyv Mácsai Pál előadásában hallható.
Raktári jelzet: N 46 (Gyermekkönyvtár, Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár), Hangoskönyv: HK-421
Felícián vagy a tölgyfák tánca (könyv)
Péter, a kisfiú és Jankó, a bársonyból varrott nyuszi egy bérház harmadik emeletének ablakából barátkoztak össze a szomszédos telken álló fákkal. Különösen Atával, az akáccal értették meg egymást. Ata egy napon elárulta nekik, hogy Felicián éjszakájára készülődnek a fák, s ez az egyetlen alkalom minden évben, amikor a fák táncra perdülhetnek. Péter és Jankó meglesik a csodát. Jöttek a fűzfakisasszonyok derékig érő hajjal, az aranyzöld hársfák, a vékony nyírfák szinte repülve, a pompás világító bükkök, behullámzott két hatalmas platán – és végül megérkezett Felicián, a vénséges vén tölgyfa, kicsit bicegve, de készen arra, hogy ő is a fiatal fákkal együtt táncoljon. Micsoda éjszaka volt! Minden gyerek, aki ezt a könyvet elolvassa, Péterrel együtt „leskelődhet", és élheti át a fák felejthetetlen szép táncát, melyet Heinzelmann Emma tett elevenné álomba, mesébe illő rajzaival.
Raktári jelzet: N 46 (Gyermekkönyvtár, Tiszaszederkényi Fiókkönyvtár)
Ki ette meg a málnát? (könyv)
Nemes Nagy Ágnes verse színes lapozón. Tele kosár, tele bendő, két kis bocsnak elegendő. Elnyúlnak a fa alatt. "Hé, lopják a kosarat!" Felriadnak most a zajra, Néznek erre, néznek arra... "Jaj! Hová lett a kosár?" Pamatfülük égnek áll...
Raktári jelzet: N 46 (Gyermekkönyvtár)
Nyúlanyó húsvétja (könyv)
Nemes Nagy Ágnes Nyúlanyó húsvétja című húsvéti versében, amit Reich Károly illusztrált egy kis csavarral minden megtalálható, ami a tavaszi ünnep hagyományainak ismérve: „Mondja Évi: Jaj, a bárkán / Elment már a Nyúl, a Bárány, / de a tojás, nagy halom, / itt maradt az asztalon, / kidíszítve teli tállal / tulipiros tulipánnal."
Raktári jelzet: N 46 (Gyermekkönyvtár)
Mese, mese, mátka (hangoskönyv)
Az anyanyelv iránti szeretet valahol itt kezdődik, az első mondókák bűvöletében. A mondókák és a velük rokon rövid versek – Szilágyi Domokos kifejezésével: mondogatók – vonzó ereje nem annyira tartalmukban, mint inkább a bennük lüktető ritmusban rejlik, mely olyan hangulatot próbál adni, amely a gyerekek és a felnőttek lelkét gazdagabbá, finomabbá teszi. A hangoskönyvben Nemes Nagy Ágnes versei is elhangzanak.
A hangoskönyv Pogány Judit előadásában hallható.
Raktári jelzet: HK-484
Zenei CD-k, amelyekben Nemes Nagy Ágnes versei is hallhatók.