Általános beszélgetési szabályok - Illemtan, illemszabályok
Mint mindennek, a beszélgetésnek is vannak illemszabályai.
Beszélgetés alkalmával soha ne vágjunk partnerünk mondandójába, várjuk meg, míg befejezi közlendőjét és csak azt követően szólaljunk meg. A "közbevágás" súlyos modortalanságnak számít, ha ezt tesszük, joggal formálhat rólunk partnerünk negatív véleményt.
Ne emeljük fel a hangunkat még vita hevében sem, mondanivalónkat érvekkel támasszuk alá! A kiabálás, hangoskodás a gyengeség, az érvnélküliség jele, mondanivalónk még akkor is elveszti értékét, ha egyébként igazunk van.
Vállaljuk, ha tévedtünk, mert ez nem szégyen, nem vereség, inkább győzelem.
Ne gesztikuláljunk túlságosan, legyünk urai mozdulatainknak, testtartásunknak. A déli népeknél tapasztalható, fokozott kézmozgás, mozdulatok kulturált beszélgetőpartnerek között nemkívánatosak, illetlenek, visszatetszést keltenek. Ha mégis késztetést éreznénk a mutogatásra, gyakoroljunk önfegyelmet.
Beszélgetés közben ne érjünk partnerünkhöz: ne veregessük meg a vállát, ne piszkáljuk ruházatát, még akkor sem, ha úgy érezzük, hogy kapcsolatunk baráti.
Mindig partnerünk felé fordulva beszéljünk! Kommunikáció közben lehetőleg nézzünk a szemébe, ha felolvasunk, gyakran pillantsunk rá. Amennyiben nem tudunk teljes testfelületünkkel felé fordulni - mert pl. egymás mellett haladunk - arcunkkal akkor is igyekezzünk felé fordulni.
Figyeljünk beszélgetőtársunkra még akkor is, ha a beszédtéma valójában nem nagyon érdekel minket! Nem illik beszélgetés közben megosztani a figyelmünket. Számára fontos, hogy mondanivalóját megossza velünk, ne sértsük meg látható érdektelenségünkkel.
Ne legyünk tolakodóak! Ha azt tapasztaljuk, hogy kényes témát érintettünk, ne kíváncsiskodjunk tovább, tereljük más irányba a beszélgetést!
Vannak témák, amelyekről nem illik beszélni nyilvánosan: életkor, pénz, családi veszekedés, vallás, egészségügyi problémák, szerelmi ügyek. Ha mégis valaki megosztja velünk ezeket az információkat, akkor azokat nem szabad továbbadnunk.
A férfinek sosem szabad megérintenie egy nőt az engedélye nélkül. Például elfogadhatatlan, ha egy beszélgetés alkalmával csak úgy megfogja egy férfi a nő kezét. Ez alól kivételt képez, ha például az autóba szeretnének segíteni beszállni egy hölgynek, vagy az úttesten akarják átkísérni.
Ha valaki hozzánk szól, hogy: ,,Hé Te, ott!", nem kötelességünk odanézni vagy figyelembe venni, ez ugyanis udvariatlan megszólítási forma.
Kerüljük a hangosan nevetést, nyilvános helyeken, ez nem illik.
Sose bámuljunk vagy mutogassunk valakire az utcán, ez szintén illetlenség.
Ne felejtsük el megköszönni a dolgokat a rokonainknak és barátainknak, hiszen mindenki igényli a köszönetet. Tiszteljük meg őket ezzel.
AJÁNLÓ
- Így Illik, Társalgási hibák. Megtekinthető az M5 youtube csatornáján
- Munkahelyi kisokos. Gyakorlati tanácsok a DE AMTC BSc szakos hallgatóinak a gyakorlati félévhez
Írta: Korpás Szilvia